Havalandırma ve Klima Sistemleri

Havalandırma ve Klima Tesisatı

Bir mahalin ortam sıcaklığı, nemi ve hava kalitesi parametrelerini kontrol etmek amaçlı tasarlanan sistemlerdir. Havalandırma ve klima tesisatı bir ortamda bulunan insanların konforu ve sağlığı için belirlenen standartları sağlamak üzere tasarlanabileceği gibi bir prosesin kendine özel gerekliliklerini yerine getirmek için de tasarlanabilir. Mekanik tesisat projeleri makine mühendisleri ve teknik ressamlarca hazırlanır. Yapıların, endüstriyel tesislerin mekanik altyapısını tayin eden bu projelerde, binanın su, atık su, ısıtma, soğutma, havalandırma, yangın önleme sisteminin nasıl olacağı ve bunlara ait cihaz türleri ve güçleri ile, binanın temiz su ve kanalizasyon hatlarının nerelerden geçeceği ve boru çapları belirtilir. Mekanik tesisatın ana bileşenleri mekanik oda veya makine dairesi olarak adlandırılan mekânlarda yerleşik bulunur.

Havalandırma ve klima uygulamalarının yapıldığı yerlerdeki sağlıklı yaşam havalandırma ve klima tesisatı periyodik kontrolü ile mümkün olabiliyor. Genellikle iş yerleri, fabrikalar ve büyük firmalarda görülen geniş kapsamlı havalandırma uygulamaları bulunulan ortamdaki hava sirkülasyonu için oldukça önemlidir. Ancak bu uygulamaların belirli zamanlardaki kontrolleri hem uygulamaların daha düzenli çalışmaları hem de bulunulan ortamlarda daha sağlıklı çalışma olanakları sunması bakımından oldukça önemlidir. Özellikle sıcak ve soğuk iklimlerin sert yaşandığı bölgelerde klima tertibatların bakımları çok da büyük önem arz ediyor. Klimalar sıcak ya da soğuk hava üfleme uygulaması ile birlikte belli bir süre sonra kendi mekanik aksanları içerisinde çeşitli bakterilere ev sahipliği yapıyor. Bu durum özellikle insanların sağlık durumlarını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu nedenle havalandırma ve klima tesisatı periyodik kontrolü belirli aralıklar ile itina ile yapılması gerekiyor.

Mekanik tesisat projelendirme, müşavirlik veya kontrol işlemlerinde malzeme seçiminden, ürünlerin ve binanın kullanım ömrü boyuncu hizmet alma adına aşağıdaki kriterler göz önünde bulundurulmalıdır.

Bize Ulaşabilirsiniz

Tüm proje, görüş ve sorularınız için bize ulaşabilirsiniz!

×