Basınçlı Hava Tesisatlarının Olduğu Noktalar​

Basınçlı Hava Tesisatlarının Olduğu Noktalar

Basınçlı hava tesisatı, ana boru şebekesinin maliyeti (genelde) basınçlı hava sisteminin tesis (kuruluş) maliyetinin yüksek bir kısmını (oranını) oluşturur. Boru çapını küçük seçmek yatırım maliyetini düşürür; ama, sistemdeki basınç kaybı boru çapı küçüldükçe büyüdüğü için, basınçlı hava sisteminin işletme maliyeti yükselir. Sonuç olarak, başlangıçta boru çapını küçük seçerek yapılacak maliyet tasarrufu , kısa bir süre sonra, basınç kayıplarından ileri gelen işletme maliyeti artışının altında kalarak, anlamını yitirecektir.

Yeni yada yeniden düzenlenen bir tesiste basınçlı hava tesisatının boru yerleşimi (buhar, su vs boru şebekesi ve elektrik bağlantılarından daha) öncelikli olarak planlanmalıdır; aksi takdirde, ana boru şebekesinin diğer boru şebekeleri ve elektrik bağlantılarıyla çakışmaması için, dolambaçlı yapılması gerekir ki; bu da, basınç kayıplarının artmasına yol açar.

Herhangi bir basınçlı hava sisteminin önemli bir parçası, havayı hava deposundan kullanım noktasına/noktalarına taşımak için kullanılan dağıtım borularıdır. Yeterli hava akışını sağlamak ve basınç düşüşünü önlemek için dağıtım boruları uygun şekilde boyutlandırılmalıdır.

Basınçlı hava tesisatı, imalat, otomotiv, yiyecek ve içecek, ilaç, tekstil ve daha fazlasını içeren çeşitli endüstrilerde kullanılmaktadır. Çoğu durumda, basınçlı hava, pnömatik alet ve ekipmanlara güç sağlamak için kullanılır. Bununla birlikte, hava silindirlerine güç sağlamak, valfleri çalıştırmak ve havalandırma sağlamak gibi başka amaçlar için de kullanılabilir. Mekanik tesisat projelendirme, müşavirlik veya kontrol işlemlerinde malzeme seçiminden, ürünlerin ve binanın kullanım ömrü boyuncu hizmet alma adına aşağıdaki kriterler göz önünde bulundurulmalıdır.

Bize Ulaşabilirsiniz

Tüm proje, görüş ve sorularınız için bize ulaşabilirsiniz!

×